Húsvéti maradékok varázslatos feltámadása
Túl sok sonka, tojás vagy kalács maradt Húsvét után? Most biztos sokan felnevetnek, hogy olyan nem létezik, hogy ’túl sok’ ezekből a finomságokból, de előfordul, hogy nem jönnek el a várt vendégek vagy egyszerűen csak biztosra szeretnénk menni a mennyiséget illetően és inkább többet vásárolunk mindenből. Senki sem szereti Húsvét után még napokig az ünnepi menüt enni, de nem is kell, hiszen számos maradékmentő ötlet létezik, ami megmenti megmaradt ételeinket a kidobástól.
Most adunk néhány tippet, hogy Neked már ne kelljen törni a fejed, hogy mit is kezdj a maradékkal.
De először is pár szóban a fagyasztásról
A fagyasztás gyakori megoldás, ha maradékmentésről van szó. De meddig áll el a sonka, a tojás vagy a kalács a mélyhűtőben?
A húsvéti sonka főtt vagy akár nyers állapotában is lefagyasztható és így 1-2 hónapig biztonsággal tárolhatjuk a mélyhűtőnkben. Ennél hosszabb ideig viszont nem célszerű a fagyasztóban hagyni, mert hajlamos hamar megromlani. Fagyasztás előtt gondoskodjunk a sonka alapos, légmentes becsomagolásáról, hogy ne roncsolódjon a szerkezete és így a szagoktól is megóvhatjuk. Kiolvasztás előtt 1-2 nappal tegyük át a hűtőbe, vegyük le róla a csomagolást és csak hagyjuk szépen magától kiolvadni. Ezután rögtön fogyasztható.
A hámozatlan főtt tojás hűtőszekrényben még 4-5 napig tárolható zárt dobozban, viszont ha inkább fagyasztanánk, akkor érdemes tudni, hogy a tojásfehérje sajnos nem viseli jól a fagyasztást mert gumiszerűvé válhat az állaga, ellenben a sárgáját 3 hónapig tárolhatod fagyasztóban egy jól zárható mélyhűtőtasakban.
A kalács ugyanúgy fagyasztható, akár egy kenyér. Érdemes előtte felszeletelni, mert hajlamos kiolvasztás után morzsálódni és nem lesz könnyű szépen felvágni.
Maradékmentő ételek
A húsvéti nagy készülődés, főzőcskézés után nem sokaknak van még kedve órákig a konyhában álldogálni, viszont valamit ennünk kell, ezért olyan ötleteket szedtünk össze, amelyek nagyon hamar elkészülnek, hogy a Húsvét után nyugodtan kipihenhesd magad.
Kezdjük a sort egy gyors reggeli ötlettel. A melegszendvics sokak asztalán reggeli ételnek számít, viszont vannak, akik vacsorára készítik. Szerintünk egy finom melegszendvics bármely napszakban megállja a helyét.
Melegszendvics
Hozzávalók:
15 dkg főtt sonka (3-4 szelet)
2 ek ecetes torma
2 ek majonéz
4 db újhagyma
2 db főtt tojás
só, bors ízlés szerint
5 szelet kenyér
15 dkg sajt
snidling vagy medvehagyma ízlés szerint
Elkészítés:
A sonkát felkockázzuk, az újhagymát felkarikázzuk, és mindkettőt késes aprítóba tesszük. Hozzáadjuk az ecetes tormát és a majonézt és leturmixoljuk. Nem kell teljesen pépesre, sokkal szebb, rusztikusabb hatást kelt, ha maradnak benne kisebb darabok.
Hozzáreszeljük a főtt tojást, sózzuk-borsozzuk, és az egészet összeforgatjuk.
A kenyérszeleteket megkenjük a melegszendvicskrémmel. Ráreszeljük a sajtot, majd 170°C-ra előmelegített sütőben nagyjából 10 percet sütjük, amíg a sajt szépen megpirul rajta.
Ketchuppal és medvehagymával vagy snidlinggel megszórva tálaljuk.
A sonkát akár pizzafeltétként is felhasználhatjuk, vagy vékony csíkokra vágva bármilyen tésztaételt feldob, ha csak egy gyors vacsora elkészítésére van időnk. Rakott ételek rétegei közé is tehetjük apró kockákra vágva.
A húsvéti kalács, amíg nem penészes, nyugodtan elfogyasztható. A megszikkadt kalácsnak nagyon ötletes felhasználási módjai léteznek.
Az édesszájúaknak is kedvezünk ezzel a francia bundáskenyér recepttel, amely egy nagyon laktató finomság.
Francia bundáskenyér
Hozzávalók:
2 db tojás
1 csipet fahéj
1 kk vaníliakivonat
megszáradt édes kalács
4 ek cukor
1 csipet só
1 bögre tej
1 tk növényi olaj
Elkészítés:
A tojást, cukrot, fahéjat, vaníliát és a csipet sót keverjük jól össze egy robotgéppel. Adjuk hozzá a tejet és keverjünk rajta még egyet.
A kalácsot vágjuk 1-1,5 centiméter vastag szeletekre, majd tegyük bele őket a tojásos keverékbe. Jól nyomkodjuk bele a szeleteket, hogy rendesen megszívják magukat.
Egy tapadásmentes serpenyőbe tegyünk pár csepp növényi olajat - ez lehet repce, napraforgó, mindegy, csak ne legyen túl karakteres íze.
Tegyük a serpenyőt közepes hőfokra, majd helyezzük bele a kalács szeleteket úgy, hogy a teljes felületük érintkezzen a serpenyővel. Süssük meg őket, néhányszor forgassuk át, hogy mindkét felük szépen megpiruljon.
Mielőtt teljesen elkészülnének a szeletek, szórjuk meg egy kis cukorral mindkét oldalukat, hogy a cukor szépen rásüljön pár másodperc alatt.
Az elkészült melegszendvicset melegen fogyasszuk, tejszínhabbal, gyümölccsel tálaljuk, de önmagukban is nagyon finomak.
+ 1 szuper ötlet a kalács felhasználására
A megszáradt sós kalácsot levesbetétként is felhasználhatod. Egyszerűen csak vágd fel kockákra, tedd egy tálba, önts rá egy kis olívaolajat, ügyelve arra, hogy minden kenyérkockát befedjen az olaj. Ezután ízesítheted még pépesített fokhagymával, sóval és valamilyen általad kedvelt zöldfűszerrel. Sütőpapírral bélelt tepsiben süsd 190 fokon amíg megpirul. Ha kihűlt, zárható edényben néhány hétig tárolhatod.
próbáljunk minél kevesebb hulladékot termelni és kevés szemetet kidobni (valami ilyesmi befejezés kellene)
Ne hagyd, hogy a húsvéti maradékok tovább gyűljenek a hűtődben! Próbáld ki ezeket a recepteket, hogy feldobd az étkezéseidet és kihasználd az összes finom falatot. Így nem csak megőrzöd az élelmiszereket, hanem ízletes ételeket is készíthetsz belőlük. Ünnepeljük az újrahasznosítást és az ízletes étkezéseket a húsvéti maradékokkal!"
Ne hagyd, hogy a húsvéti maradékok tovább gyűljenek a hűtődben! Ezekkel az ízletes ötletekkel csökkenthetjük a kidobásra ítélt maradékok mennyiségét így próbálva kevesebb hulladékot termelni.