Ha megtaláltad a legszebb húsokat, érdemes tisztában lenni azzal, hogy miket is tartalmaz. Egy biztos: A termelői húsárunál nincs finomabb, a kézzel készült, adalékanyag-, szója-, laktóz- és gluténmentes hentesáru utánozhatatlan minősége és pompás íze még a legnagyobb gourmanokat is leveszi a lábukról.
Milyen tápanyagokat tartalmaznak a húsok?
A húsok tápanyagtartalma változó lehet attól függően, hogy milyen típusú húsról van szó (marhahús, csirkehús, sertéshús, hal stb.), valamint hogy milyen részei kerülnek fogyasztásra (pl. sovány hús, zsírosabb hús, bőrös hús). Általánosságban azonban a húsok tápanyagtartalma az alábbiak szerint alakul:
A fehérjék az emberi test számára létfontosságú tápanyagok és kulcsfontosságú szerepet játszanak egészségünk megőrzésében és a testünk megfelelő működésében. Az emberi test számos fehérjét tartalmaz, amelyek részt vesznek az izmok, szervek, sejtek és szövetek felépítésében és működésében. A megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjék hiánya immunrendszerünk leromlásához vezethet, azaz szervezetünk nem tud kellően védekezni a fertőzésekkel, allergiával, gyulladásokkal és egyéb, például daganatos megbetegedésekkel szemben.
A húsok kiváló fehérjeforrások, amelyek az emberi szervezet számára esszenciális aminosavakat szolgáltatnak. Ezek az aminosavak segítenek az izmok és szövetek építésében, fenntartásában és javításában is. Azokat az aminosavakat, amelyeket szervezetünk nem tud előállítani, esszenciális aminosavaknak nevezzük. Ezeket kívülről, a táplálékkal készen kell bevinni. Napi 50 g hús elfogyasztása a teljes esszenciális aminosav-igényünket fedezheti, és fehérjeszükségletünknek akár 20%-át is lefedheti.
A zsírok a legnagyobb energiatartalmú tápanyagok közé tartoznak. 1 gramm zsír 37 kJ energiát szolgáltat, ami több, mint kétszerese a fehérjék és a szénhidrátok energiaértékének. Több tényező is befolyásolja a hús zsírtartalmát: Az állat fajtája, kora, neme és takarmányozása. Baromfi esetén
nagymértékben függ az elfogyasztott zsír mennyisége attól, hogy a húst bőrrel együtt vagy anélkül fogyasztottuk.
Az állati zsírok egyik komponense a koleszterin, ami a sejtmembránok működésében tölt be elengedhetetlenül fontos szerepet. Döntő mennyiségét a szervezet maga állítja elő, csak kisebb hányadát vesszük fel a táplálékainkkal. Az egészséges táplálkozás és a koleszterin fogyasztásának kapcsolata hosszú ideje vitatott kérdés az egészségügyi és táplálkozástudományban. Korábban elsősorban a koleszterint tették felelőssé a szívbetegségek és egyes daganatos megbetegedések kialakulásáért. Mára már bebizonyították, hogy a kiváló minőségű, friss, megfelelően elkészített hús nem káros. Az adalékanyagokkal teletömött, feldolgozott vagy zsírban sült húsok már annál inkább. Ezért ezeknek csak mérsékelt fogyasztása javallott.
A húsok többféle vitamin forrásai, például a B-vitaminok (B1, B2, B3, B6, B12), A-vitamin, D-vitamin, E-vitamin és K-vitamin. Ezek a vitaminok alapvetőek az anyagcserében, az immunrendszer működésében, a látásban és az egészséges bőr fenntartásában.
A húsok a B-vitamin csoport tagjait tartalmazzák jelentős mennyiségben. Hiányukban fáradékonyság, gyulladások, álmatlanság, vérszegénység léphet fel. Kiemelkedő a sertéshús B1-vitamintartalma, amely más állatok húsához viszonyítva ötszörös mennyiségű.
A húsok gazdagok különböző ásványi anyagokban, például vasban, cinkben, magnéziumban, foszforban, nátriumban és káliumban. Ezek az ásványi anyagok szerepet játszanak az egészséges vérképzésben, az immunrendszer működésében, az izmok és csontok erősítésében és az idegrendszer megfelelő működésében.
A vörös húsok mioglobint tartalmaznak, mely a hús gyönyörű vörös színéért felelős. A mioglobin olyan protein, amely az izomsejtekben található és fontos szerepet játszik az oxigén szállításában és tárolásában a vérben. A mioglobin nagyobb mennyiségben található meg azoknak az állatoknak a húsában, amelyeknél magasabb az izomaktivitás, gondolj csak például a tehenekre akik egész nap a legelőkön állnak, vagy a kapirgálós csirkékre, akiknél megfigyelhető ugyan, hogy a combhús jóval vörösebb, mint a szárnyuk, amit jóval ritkábban használnak, viszont ettől függetlenül a csirkehús fehér húsnak minősül.
A húsok tápanyagtartalma változhat a feldolgozás, elkészítés és tárolás folyamán. Például a füstölt, sózott vagy hosszabb ideig tárolt húsoknál számoljunk magasabb sótartalommal. A feldolgozott húsok, mint például a szalámi vagy a kolbász, általában magasabb zsír- és koleszterintartalommal rendelkeznek.
Az egészséges és változatos táplálkozás érdekében érdemes váltogatni a húsok típusait és megfelelő mennyiségben fogyasztani őket. A MisiHusi webshopban széles választékát kínáljuk a prémium minőségű friss húsoknak. Piacpontjainkon is változatlanul várjuk kedves vásárlóinkat, és ha ebben a forróságban inkább el sem indulnál otthonról, akkor válaszd a házhozszállítást!