Mikre figyeljünk húsvásárlásnál?
A baktériumok, illetve az azok nyomán felszabaduló toxinok egy része a hőkezelés, vagyis az alapos sütés-főzés során elpusztul, de vannak köztük hőstabilak is, amelyek még így is okozhatnak megbetegedést. Az ételmérgezés tünetei változatosak, de leginkább a hányás és a hasmenés a legjellemzőbb. Hogy ezeket a tüneteket elkerüljük, a következő tanácsokat érdemes megfogadni:
Ellenőrizd a hús csomagolását: Ha szivárog vagy sérült a csomagolás, ne vedd meg, mert ez növelheti a baktériumok behatolásának és elszaporodásának kockázatát. Ha a doboz teteje fel van puffadva, ez is jelzi, hogy romlásnak indult a benne lévő termék.
Figyelj a hús megjelenésére: A nyers húsoknak frissnek és élénk színűnek kell lenniük. Kerüld az olyan húsokat, amelyek szürkés vagy barnás árnyalatúak, mert ez a színelváltozás jelzi, hogy megromlottak. Előfordulhat, hogy a romlás jeleit nem látni, ilyenkor a szaga jelezheti nekünk, hogy valami nincs rendben a hússal. A ragacsos, nyálkás réteg a hús felületén is mindig legyen gyanús!
Szagold meg a húst: Ha kellemetlen, rothadt, vagy szokatlan szagot érzel, ne vedd meg, mert ez is lehet egy romlott állapot jele.
Nézd meg a csomagoláson található dátumokat: Ne vásárolj lejárati dátumhoz közeli húst, hogy biztos lehess abban, hogy még friss lesz, mielőtt felhasználnád.
Ne vedd meg a lében ázó húst: Valószínűleg valamikor megszakadt a hűtési folyamata.
Hogyan tároljuk a megvásárolt húst?
A húsok megvásárlása után érdemes azonnal hazasietni, hogy a termékek mielőbb hűtőbe kerüljenek. A szállítás módja sem mindegy: a legjobb, ha magunkkal viszünk egy hűtőtáskát, amibe helyezhetünk jégakkukat is.
A hazavitt nyers húsok mielőbb kerüljenek a megfelelő tárolási helyükre, hogy megakadályozd a baktériumok szaporodását! A húsárunál a 0 és 2 fok közötti tárolási hőmérséklet az ideális, ezt úgy érhetjük el, ha a hűtő alsó polcán tároljuk a megvásárolt termékeket. A nyers húst az összes többi élelmiszertől elkülönítve kell tárolni egy erre alkalmas tárolódobozban.
Ha nem tervezed azonnal felhasználni a húsokat, a legjobb, ha lefagyasztod őket.
A szárnyasok csak 1-2 napig tárolhatók hűtőben, fagyasztóban viszont tovább bírják, de 6 hónapnál hosszabb ideig nem szabad fagyasztani őket.
A nyers darált húst minél előbb, lehetőleg 1-2 napon belül készítsük el! Fagyasztóban körülbelül 3-4 hónapig tárolhatóak.
A vörös húsok és a sertéshús 4-5 napig tárolhatók hűtőszekrényben, lefagyasztva tovább is tárolhatod őket, akár 8 hónapig is elteheted minőségromlás nélkül.
A megmaradt ételt nyáron minél hamarabb hűtsük le, mert néhány órányi szobahőmérsékleten való tárolás is már veszélyes lehet!
Ha betartjuk az alapvető, szállításra és tárolásra vonatkozó szabályokat, nem kell tartanunk attól, hogy a baráti, családi összejöveteleket beárnyékolja valamilyen kellemetlenség.
A legfontosabb tanácsunk pedig, hogy válassz egy megbízható és hiteles hentest, aki mindig biztosítja a minőségi és friss húsokat!
A Misihusinál azt valljuk, hogy vevőink mindenből a legjobbat érdemlik! Fontosnak tartjuk biztosítani számukra a prémium minőséget és az állandó friss áruválasztékot. Piacpontjainkon széles húsválasztékkal várjuk kedves vásárlóinkat, hiszen a minőség mindenkinek jár!